Zprávy

Investiční pobídky musí být flexibilní, spolurozhodovat o nich mají i podnikatelé

Zvýšení flexibility investičních pobídek a zapojení zástupců podnikatelů do rozhodování o jejich podobě jsou dvěma hlavními cíli novely zákona o investičních pobídkách, kterou projednává hospodářský výbor Poslanecké sněmovny. Zvýšení flexibility má spočívat v tom, že novela zavádí pouze obecnou zákonnou úpravu a konkrétní podmínky, jako je výše investic, počet vytvořených pracovních míst a další parametry, pak stanoví nařízení vlády.

„Podoba investičních pobídek je v současné době pevně zakotvena v zákoně, a než se tento změní s ohledem na reálné hospodářské potřeby, změní se i samotná situace. Proto chceme systém změnit tak, aby vláda mohla reagovat v přiměřeném čase,“ uvedl člen hospodářského výboru Pavel Pustějovský. Ten zároveň prosazuje to, aby podobu investičních podmínek mohli ovlivňovat i samotní podnikatelé, kteří nejlépe znají potřeby trhu.

„Proto jsem předložil pozměňovací návrh, který do řešení zapojí největšího reprezentanta dotčené podnikatelské sféry – Hospodářskou komoru. Oceňuji, že hospodářský výbor můj návrh podpořil. Hospodářskou komoru by podle něhopřizvala státní správa k analýze ekonomického vývoje a k procesu nastavování systému podpory. Zároveň by Hospodářská komora poskytovala zpětnou vazbu přímo z podnikatelského prostředí. Rozhodování tak nebude závislé pouze na státních úřednicích, důležité slovo vycházející z praktických zkušeností bude mít právě podnikatelská reprezentace,“ vysvětlil svou iniciativu Pustějovský.

Mimo tyto dvě novinky dále novela zákona cílí na podporu projektů s vyšší přidanou hodnotou tak, aby v České republice nevznikaly jen další „montovny“. Projekty s vyšší přidanou hodnotou jsou technologická centra nebo centra strategických služeb, která vytváří například software, pracují jako datová centra nebo jako opravárenská centra. Vzhledem k tomuto novému zacílení budou zpřísněny podmínky pro výrobní projekty. Na základě poznatků z praxe bude také zlepšena dostupnost investičních podmínek pro malé a střední podnikatele prostřednictvím snížení minimální výše investic nebo počtu nových pracovních míst.

Realizace investičních pobídek je důležitá z hlediska snižování ekonomických rozdílů mezi regiony a zejména pro zvýšení konkurenceschopnosti České republiky při získávání zahraničních investorů, jejichž investice přináší mimo jiné nová pracovní místa či další příjmy do státního rozpočtu.

„Věřím, že navrhované úpravy podpoří nové technologické projekty i výzkum a zároveň budou prostřednictvím zapojení podnikatelské sféry odrážet reálné podmínky a potřeby této sféry i celé české ekonomiky,“ uzavřel Pustějovský.

Přidáno: 15. 04. 2019

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.