Zprávy

Podmínky smluv o realitním zprostředkování ochrání spotřebitele, další krok ke zlepšení služeb

Zákonné podmínky smluv o realitním zprostředkování jsou dalším důležitým bodem, který má zprůhlednit realitní trh v České republice a ochránit spotřebitele. Podmínky smluv jsou součástí nového zákona o realitním zprostředkování, jehož části jsou projednávány v hospodářském výboru Poslanecké sněmovny.

„Zákon jasně stanoví náležitosti, které musí smlouva o realitním zprostředkování splnit, například písemnou formu, jasné vymezení předmětu smlouvy i konkrétní výši provize. Pro spotřebitele je důležitým bodem povinnost zprostředkovatele poskytnout veškeré informace o konkrétních závadách či omezeních na předmětu zprostředkování nejpozději při uzavření smlouvy o realitním zprostředkování,“ uvedl poslanec Pavel Pustějovský.
Zákon také znemožní některé praktiky, které ohrožovaly spotřebitele neznalé právních kliček a zakáže použít pro zajištění dluhu, který vyplývá ze smlouvy o realitním zprostředkování, směnku či šek. Řada spotřebitelů nemá s těmito instrumenty žádné zkušenosti, čehož někteří zprostředkovatelé v minulosti využívali. Provize se bude platit až při uzavření smlouvy mezi klientem a třetí stranou.
„V případě, že zprostředkovatel nedodrží zákonem stanové povinnosti, smlouva bude považována za neplatnou. Smlouva o realitním zprostředkování se tak stane vítaným nástrojem ochrany spotřebitele, který na trhu realitního zprostředkování velmi chyběl,“ zdůraznil Pavel Pustějovský.

Přidáno: 19. 06. 2019

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.