Zprávy

Povinné pojištění odpovědnosti pro všechny realitní zprostředkovatele

Povinné pojištění realitních zprostředkovatelů zabrání zdlouhavému vymáhání náhrad za škody, které způsobí chybným jednáním svým klientům. Změna je součástí nového zákona o realitním zprostředkování, který nyní projednává hospodářský výbor.

 „Povinné pojištění odpovědnosti je dle mého názoru správným rozhodnutím. Je to právě realitní trh, kde spotřebitelé často operují s téměř celým svým majetkem či celoživotními úsporami. Případná chyba zprostředkovatele jim může způsobit dalekosáhlé škody a pojištění by mělo zastat úlohu rychlého řešení situace,“ uvedl poslanec a člen hospodářského výboru Pavel Pustějovský.
Dosud pro ně povinnost uzavřít pojištění pro případ škody způsobené jejich činností neplatila. Případnému poškozenému tak nezbývalo nic jiného než vymáhat škodu soudní cestou. Část realitních zprostředkovatelů má již dnes dobrovolně uzavřené pojištění odpovědnosti. Z toho je pak možné klienty postižené pochybením daného pracovníka odškodnit. A nový zákon o realitním zprostředkování zavádí povinnost tohoto pojištění pro všechny realitní zprostředkovatele i se stanovením minimálních limitů.
Minimální povinné limity pojištění jsou navrženy na základě poznatků z praxe na jednu pojistnou událost na 1,75 milionu korun a v případě souběhu více pojistných událostí na 3,5 milionu korun. Plnění povinnosti bude kontrolovat ministerstvo pro místní rozvoj, v případě neuzavření povinného pojištění může být uložena sankce až ve výši 1 milion korun.

Přidáno: 25. 06. 2019

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.